Недоліки спрощеної системи оподаткування. Чому влада хоче її заборонити?

Наявність і застосування спрощеної системи оподаткування не завдає особливої шкоди державному бюджету України, на відміну від загальної думки. За словами економіста організації CASE UKRAINE, існує загальний оман стосовно тіньової економіки. Більшість вважає, що вона безпосередньо пов’язана з малим бізнесом, і що великий бізнес не має можливості сховати свій дохід.

У зв’язку з цим дуже часто говорять про ліквідацію спрощеної системи оподаткування, а також про обмеження її застосування. Останнім прикладом служить проект закону №7142, що передбачає вести облік витрат по-новому, спираючись на первинних документах.

Даний документ став підставою появи хвилі невдоволення з боку малого бізнесу. Як вважає президент ЦЭР, економіка в тіні – це стратегічне виживання населення, а змінити ситуацію можливо виключно застосуванням стратегії, спрямованої на розвиток. Також слід зазначити, що процес по зміні цінностей може розтягнутися на довгі десятиліття. У зв’язку з цим, на думку експертів, найбільш ефективним методом боротьби з тіньовим сектором є ліквідація схем, здатних завдати економіці великої шкоди і які гальмують розвиток.

Тіньові моменти у веденні бізнесу

На думку експертів, основна проблема полягає в прагненні податківців знайти дрібні порушення абсолютно у всіх без перебору, а акцент необхідно робити на найбільших схемах, які шкодять бюджету. За словами експерта, є необхідність у посиленні контролю трансфертного ціноутворення в зв’язку з тим, що імпорту щорічно підлягає до 10 відсотків валового внутрішнього продукту.

Це стосується офшорів, які використовуються з метою виведення прибутку за межі України (при цьому бюджет країни втрачає від 50 до 65 мільярдів гривень на рік).

Відбуваються порушення на митниці – мова йде про тіньовий імпорт та контрабанду – при цьому втрати бюджету сягають 70 мільярдів гривень на рік.

Схеми, пов’язані з переведенням грошей у готівку. Тут використовуються схеми з виведення прибутку через підставних підприємців, занижуються обороти, до того ж ведеться податкова економія на фонді оплати праці. У зв’язку з застосуванням подібної схеми держава недораховується близько 10 мільярдів гривень.

Проблеми, з якими стикається держава:

  • у країні невелика кількість зареєстрованих суб’єктів малого бізнесу;
  • роль малого бізнесу в Україні незначна, якщо порівнювати з розвиненими країнами.

На думку економістів, в Україні власники великих підприємств, що мають зв’язок з владою, мають можливість (і часто користуються цим) ведення подвійної бухгалтерії, і саме на них лежить відповідальність застосування великих схем по зменшенню платежів у бюджет країни.

Основною проблемою є незначна кількість дрібних підприємців, тому навіть незначні порушення призводять до сприйняття їх як великих і масових. У зв’язку з цим організації середнього і великого бізнесу, особливо якщо вони випускають продукцію масового використання, виносять вимоги до держави по наведенню порядку в законодавстві по спрощеному оподаткуванню, наприклад, зобов’язати весь малий бізнес проводити операції через касові апарати.

Касовий апарат – застосовує кожен

Застосування кожним об’єктом підприємницької діяльності касового апарата є однією з вимог представників легкої промисловості. Необхідно створювати нормальні умови для конкуренції, для того щоб продавці контрабандного товару не мали можливості створення додаткових переваг у порівнянні з вітчизняними виробниками, які приносять податки.

Ведення бізнесу без використання касового апарату можна дозволити, але виключно в тих випадках, коли бізнесмен має можливість довести походження товару. Дуже шкода, що ніхто не пояснив, як подібна схема буде застосовуватися практично, та ще, як відомо, маючи матеріальний стимул, можна отримати документи на будь-який товар.

На думку експертів, можна ввести точкову фіскалізацію – це говорить про те, що касові апарати варто застосовувати на найбільш ризикових об’єктах діяльності для бюджетного наповнення країни.

Додати коментар

Загальна гілка коментування в російськомовній версії статті